Tutorial: Jak dávkovat kreatin pro začátečníky?

15.04.2023

Dávkování kreatinu je pro mnohé dodnes složitým oříškem, který však není vůbec složité pochopit. Brát 3, 5 nebo rovnou 20g denně? Špatně není ani jedna z možností, každému hold vyhovuje něco jiného a my vás dnes provedeme různými způsoby, jak na to.

V prvé řadě je nutné zmínit dávkování kreatinu stanovené výrobcem, nebo distributorem které byste správně neměli nepřekročit. To je základ, který si musíme ujasnit hned v úvodu.

Povíme vám, ale zaručené tipy a triky profesionálních kulturistů, které s dávkováním kreatinu souvisí.

Dávkování kreatinu může probíhat například dvoufázově. První je nasycovací fáze a druhá udržovací.

NASYCOVACÍ FÁZE - Má vůbec smysl?

Nasycovací fáze urychlí shromáždení kreatinu v těle, čímž bude vlastně rychleji vidět plný efekt kreatinu.

Pro nasycovací fázi platí příjem 20 – 25g kreatinu během dne. Při tomto způsobu dávkování vychází průměrná dávka 0,3g na kilogram telěsné hmotnosti denně. Nejběžnejším dávkováním je ráno, před tréninkem, po tréninku a večer

Doporučuje se dávkovat spolu se sacharidovým nápojem, neboť je to nejefektivnější pomocník pro vstřebání kreatinu. Maximálního množství kreatinu, což je 120 – 140g dosáhne člověk po 5-7 dnech nasycovací fáze. 

Po ukončení nasycovací fáze následuje udržovací fáze, kdy stačí podávat menší množství kreatinu, které je nezbytné pro udržení maximální hodnoty v těle.


UDRŽOVACÍ FÁZE

Denní dávka se pohybuje kolem 3 – 5g kreatinu denně. Některé studie doporučují 0,03 - 0,05g na kilogram tělesné hmotnosti. Platí stejné pravidlo, jako u nasycovací fáze – podávat kreatin spolu se sacharidovým nápojem. Dávku stačí podávat jednou denně.


PŘÍKLAD pro 100kg kulturistu:

Nasycovací fáze
Celkové množství kreatinu na den: 30 gramů na den
Čtyři dávky během dne: 30/4 = 7,5g
Sacharidy: 45-90g na jeden nápoj


Udržovací fáze
Celkové množství kreatinu na den: 3 gramy na den
Sacharidy: 45-90g na jeden nápoj
Během udržovací fáze je kreatin podáván jen jednou denně.


Kreatin monohydrát na našem eshopu


JEDNOFÁZOVÁ METODA

Dvoufázové dávkování kreatinu se může zdát jako nejeefektivnější, avšak některým začátečníkům tato metoda nemusí vyhovovat. 

Je to způsobeno tím, že užíváním kreatinu dochází ke zvýšení nitrobuněčné osmolarity a v důsledku toho k zadržování vody ve svalové buňce (čímž se zvýší velikost svalu). V praxi to znamená, že se budete cítit častěji "nafouknutí", nejčastěji v oblasti břicha. Toto, ale není podmínkou a nenastává to u každého.

Pro vyvarování se tohoto efektu můžete jednoduše použít metodu přeskočení nasycovací fáze a rovnou brát 5g kreatinu denně. Bude sice trvat delší dobu, než dosáhnete maximálního množství kreatinu v těle (120-140g) a nejsilnější efekt kreatinu uvidíte o něco později, ale za to nemusíte mít strach z nadýmaní.


VYZKOUŠEJ TAKY NÁŠ PŘÍRODNÍ ANABOLIZÉR


PŘÍJEM TEKUTIN JAKO DŮLEŽITÝ FAKTOR

Jak už jsme si řekli, kreatin a voda spolu úzce souvisí. Nebude tak překvapením, že při suplementace kreatinem je nutné výrazně zvýšit denní příjem tekutin. 

S denní suplementací 5g kreatinu se obecně doporučuje denně vypít 3 až 4 litry vody. Je jasné, že při nasycovací fázi by bylo ideální vypít klidně více, ale nejsme supermani a chodit na záchod 10x za hodinu taky není dvakrát příjemné. Proto doporučujeme se držet kolem těch 3 až 4 litrů i v nasycovací fázi. 

Pro někoho to může být výzva, ale je to výzva která za ty benefity co s sebou přináší kreatin určitě stojí.


ZÁVĚREM

V dnešním článku jsme vám přiblížili základní metody dávkování kreatinu. Kreatin monohydrát pro nás i přes svá úskalí s vodou stále zůstává špičkou mezi doplňky stravy a naprostým základem pro všechny kdo se věnují silovým sportům.

Vysoce kvalitní 100% kreatin monohydrát můžete zakoupit na našem eshopu samostatně, nebo ve výhodném balení s našimi přírodními anabolizéry!

Kreatin monohydrát | Gladiators

Kreatin monohydrát je nejběžnější a nejpopulárnější typ kreatinu, který je považován zároveň za nejefektivnější . Kreatin je totiž schopný zvýšit výkonnost během krátkých po sobě jdoucích intervalech intenzivního tréninku. Abyste mohli těžit z jeho benefitů, je potřeba denně přijmout alespoň 3g kreatinu . Díky více než 300 studii se kreatin řadí na špičku  nejvíce prozkoumaných doplňků stravy na světě.  Balení obsahuje 200g vysoce kvalitního kreatin monohydrátu. Cena pro SK je 18,70€

419 Kč

Starter pack | Gladiators výhodný balíček

Protože kreatinu nikdy není dost , tak jsme pro Vás vytvořili výhodné balení 2x 200g kreatin monohydrátu a k tomu na vyzkoušení, měsíční dávku našeho prémiového, přírodního anabolizéru. Který je nejenže jeden z  nejlepších přírodních prostředků pro podporu testosteronu na trhu , ale také podporuje  podporu správnou činnost svalů. Cena pro SK je 47,15 €

1 099 Kč 1 157 Kč

Pořádné nakopnutí | Gladiators výhodný balíček

Protože jedno balení nikdy nestačí a během jednoho měsíce sotva zjistíte účinnost suplementu , tak jsme pro vás připravili výhodnější balíček jednoho z nejlepších prostředků pro podporu testosteronu na trhu. Po třech měsících už o účinnosti pochybovat nebudete. V balíčku najdete tři balení Gladiators: Originals a Kreatin monohydrát za výhodnější cenu. Cena pro SK je 55,75€

1 299 Kč 1 376 Kč

Zásoba pro kulturisty | Gladiators výhodný balíček

Tento  superbalíček třech anabolizérů Gladiators: Originals a dvou nabušených kreatin monohydrátů je tím co jste hledali. Chtěli jste pořádnou zásobu našich produktů? Máte ji mít. Tříměsíční balíček anabolizérů, společně se čtyřmi sty gramy nejkvalitnějšího kreatinu na trhu jsou tu jen a jen pro vás.  J eden z nejlepších prostředků pro podporu testosteronu na trhu, společně s kvalitním kreatinem je záruka úspěchu. Cena pro SK je 64,35€

1 499 Kč 1 795 Kč


    Máš nějaké otázky? Napiš nám na našich sociálních sítích!     Text výše slouží pouze pro edukativní účely, nejedná se o návod o dávkování kreatin monohydrátu a společnost The Gladiators Black s.r.o., zastupující značku Gladiators, nenese odpovědnost za akce prováděné po přečtení textu výše.